Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry są częstym problemem wśród osób kolorowych, ale można je leczyć. Opcje leczenia mogą obejmować leki, produkty do pielęgnacji skóry i zmianę stylu życia. Istnieje kilka rodzajów przebarwień skóry, w tym hiperpigmentacja i hipopigmentacja.

Hydroquinone

Chociaż nie ma tabletek, które mogłyby usunąć przebarwienia, niektóre dostępne bez recepty produkty rozjaśniające skórę mogą poprawić jej koloryt i strukturę. Najlepsze produkty mają formułę poprawiającą nawilżenie skóry i stymulującą obrót komórek. Produkty te mogą również zawierać składniki takie jak kwas hialuronowy i gliceryna, które pomagają przywrócić barierę lipidową skóry. Hydrochinon jest jednym z najczęstszych produktów na receptę na hiperpigmentację, ale ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu prawidłowego stosowania. Lek ten może również powodować zwiększoną wrażliwość na słońce, a także wybiela skórę.

FDA wydała również listy ostrzegawcze do niektórych firm, które wprowadzają na rynek produkty OTC z hydrochinonem. Te listy ostrzegawcze stwierdzają, że takie produkty nie mają zatwierdzenia FDA i nie są ogólnie uznane za bezpieczne i skuteczne.

Nadtlenek benzoilu

Jeśli szukasz sposobu na poprawę przebarwień skóry, możesz zastanawiać się, czy możesz znaleźć ulgę w produktach bez recepty. Na szczęście istnieje kilka dostępnych opcji. Te zabiegi mogą pomóc Ci poprawić teksturę i wygląd Twojej skóry. Możesz również udać się do dermatologa w celu leczenia ciężkich przypadków hiperpigmentacji. Można na przykład zastosować tretinoinę, która stymuluje produkcję nowych komórek skóry.

Przebarwienia skóry są spowodowane różnymi czynnikami, w tym starzeniem się, poziomem hormonów i ekspozycją na słońce. Na szczęście większość rodzajów przebarwień skóry jest uleczalna i może być leczona bez konieczności poddawania się zabiegom chirurgicznym lub przyjmowania leków na receptę.

Hydrocortisone

Przebarwienia skóry powstają, gdy pewne obszary skóry produkują dodatkowe ilości melaniny, pigmentu, który nadaje skórze kolor. Powszechne warunki powodujące te przebarwienia to trądzik i melasma, czyli szare lub brązowe plamy na skórze. Na szczęście istnieje kilka dostępnych metod leczenia, w tym leki i produkty dostępne bez recepty.

Jednym z leków o udowodnionej skuteczności w leczeniu tego schorzenia jest imikwimod, lek stosowany miejscowo na skórę. Lek ten działa poprzez stymulację układu odpornościowego do atakowania plam. Musi być stosowany na obszarze dotkniętym chorobą, a nie na innych obszarach ciała. Jego skutki uboczne są łagodne i zwykle ustępują w ciągu dwóch tygodni od zaprzestania leczenia.

Innym często stosowanym produktem miejscowym jest tretinoina, która działa jako środek wybielający. Jest ona dostępna w postaci kremu lub żelu i może być nakładana na skórę raz lub dwa razy dziennie. Należy jednak uważać na skutki uboczne tego produktu. Może on powodować wrażliwość skóry na światło słoneczne i wybielać skórę.

Tretinoin

Na szczęście istnieje wiele produktów dostępnych bez recepty i na receptę, które pomagają w leczeniu tego problemu. Produkty te mogą pomóc w odmłodzeniu skóry oraz poprawieniu jej tekstury i tonu. Kluczem jest wybór produktu, który nie powoduje podrażnień. Dermatolog może zaoferować bardziej kompleksowe metody leczenia przebarwionej skóry.

Produkty miejscowe to kolejna popularna opcja. Hydrochinon, związek chemiczny, jest nakładany na skórę i pomaga wyrównać jej koloryt. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów hydrochinonu, w tym 2% krem i 4% krem na receptę. Można również znaleźć potrójny krem kombinowany z hydrochinonem i tretinoiną.

Ciekły azot

Istnieje kilka zabiegów na przebarwienia skóry, w tym pigułki ciekłego azotu. Zabieg ten jest również znany jako krioterapia, i może być stosowany w leczeniu różnych przebarwień skóry. Ciekły azot zamraża dotknięte komórki skóry, zmieniając je w białe. Zabieg zazwyczaj powoduje niewielki pęcherz, który goi się w ciągu jednego do dwóch tygodni, a nadmiar pigmentacji ostatecznie znika.

Ciekły azot jest nakładany na dotknięte miejsce za pomocą specjalnej butelki z rozpylaczem lub wacika. Proces ten może być bolesny, a obszar będzie czuł się jak zamrożony. Przez kilka dni może być również gorące i bolesne. Jeśli brodawka znajduje się w okolicy paznokcia, leczony obszar może zmienić kolor, choć nie jest to trwałe.

Podobne tematy