Jak bezpiecznie leczyć przebarwienia skóry u dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma przebarwienia skóry, które nie są spowodowane przez słońce, istnieje kilka zabiegów, które możesz bezpiecznie stosować. Są to między innymi preparaty stosowane miejscowo. Możesz również wypróbować domowe środki zaradcze. Miód jest doskonałym domowym środkiem na przebarwienia skóry, który możesz nakładać na dłonie i stopy dziecka przez 15 minut każdego dnia.

Pityriasis alba

Pityriasis alba to choroba skóry, która zaczyna się jako małe, czerwone plamy, które są jaśniejsze niż otaczająca je skóra. Często są one swędzące i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy lub lat. Leczenie jest zwykle niechirurgiczne i obejmuje miejscowe kremy, które łagodzą i przyspieszają repigmentację.

Pityriasis alba to choroba skóry, która dotyka dzieci i dorosłych. Najczęściej występuje na twarzy, szyi i górnej części tułowia. U dzieci choroba rozwija się zwykle po ekspozycji na słońce lub po wzięciu gorącej kąpieli. Leczenie obejmuje nakładanie łagodnego kremu sterydowego na dotknięte chorobą miejsca.

Leczenie pityriasis alba zależy od jej nasilenia i czasu występowania. Może mieć charakter samoograniczający się lub nawracający i u większości osób ulega całkowitej repigmentacji. Deficyt kosmetyczny jest minimalny, ale pacjent może być narażony na oparzenia słoneczne, dlatego należy dbać o unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

Wyprysk

Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu i leczeniu przebarwień skóry u dzieci jest poznanie przyczyny. Bardzo ważne jest, aby leczyć stan w jego wczesnych stadiach, ponieważ przebarwienia zwykle postępują z czasem. W niektórych przypadkach, atopowe zapalenie skóry powoduje, że skóra traci swój kolor w łatach. Plamy te są często małe i swędzące. Mogą one również dotyczyć włosów i wnętrza ust. Celem leczenia jest przywrócenie pierwotnego koloru skóry, bez powodowania dalszych przebarwień.

Czasami przebarwienie skóry jest wynikiem reakcji alergicznej, lub zmiany diety. Może to być stan przejściowy lub utrzymujący się. Innym razem skóra dziecka ulega przebarwieniu w wyniku działania zimnego powietrza lub wody. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, aby zapewnić dziecku ciepło. Ponadto nakładanie miodu na dotknięte obszary skóry może pomóc rozjaśnić przebarwienia.

Pigmentacja pozapalna jest częstym problemem skórnym, który dotyka osoby o ciemniejszej karnacji. Chociaż ten rodzaj przebarwień skóry jest bardziej zauważalny u dzieci, może również dotyczyć osób o każdym kolorze skóry. Może utrzymywać się miesiącami, a nawet latami i powinno być traktowane z ochroną przeciwsłoneczną.

Melasma

Podczas gdy większość przebarwień skóry zanika samoistnie, niektóre z nich są poważniejsze od innych i mogą wymagać leczenia. Pierwszym krokiem w leczeniu przebarwień u dziecka jest określenie ich przyczyny. Większość przebarwień jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą wymagać operacji lub silnych leków, aby je usunąć. Istnieje kilka sposobów leczenia przebarwień u dzieci, a wszystkie są bezpieczne i skuteczne.

W niektórych przypadkach przebarwienia skóry mogą być spowodowane alergią pokarmową. Choć alergie te są często przejściowe, mogą skutkować trwałymi przebarwieniami. W takim przypadku należy trzymać dziecko w domu i w luźnych ubraniach, aby zmniejszyć szanse na wystąpienie reakcji alergicznej. Dodatkowo, używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby zapobiec opalaniu się skóry wokół dotkniętego obszaru. Inną częstą przyczyną przebarwień u dzieci jest grzyb o nazwie tinea versicolor. Ta infekcja grzybicza jest spowodowana reakcją układu odpornościowego dziecka na grzyb o nazwie Malassezia furfur, który naturalnie żyje na zdrowej skórze.

Jeśli obawiasz się ryzyka zdrowotnego związanego z PUVA, możesz zdecydować się na leczenie wąskim pasmem ultrafioletu B. Metoda ta wykorzystuje promieniowanie UVB zamiast UVA i nie wymaga stosowania psoralenu przed zabiegiem. Dodatkowo, leczenie to jest bezpieczniejsze niż PUVA.

Vitiligo

Przebarwienia skóry u dzieci mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Dermatolog może zdiagnozować to schorzenie badając skórę dziecka pod kątem białych plam. Może on zalecić przeszczep pęcherzy, który polega na przeniesieniu wierzchołków pęcherzy na odbarwione miejsce. Chociaż zabieg ten nie zawsze jest skuteczny, zmniejsza on stan zapalny i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Vitiligo to długotrwała choroba, która powoduje, że płaty skóry stają się białe. Choroba ta może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć zwykle zaczyna się przed 20 rokiem życia. Podobnym schorzeniem jest albinizm, dziedziczny stan charakteryzujący się niezwykle jasną skórą i brakiem melaniny. Inną częstą przyczyną przebarwień skóry u dzieci jest grzybica, która powoduje powstawanie ciemnych plam na twarzy i innych częściach ciała. Chociaż ta przypadłość rzadko jest bolesna, może się nasilać pod wpływem pewnych ilości słońca.

Większość typowych przebarwień skóry ustępuje samoistnie, ale w niektórych skrajnych przypadkach lekarze mogą zasugerować antybiotyki lub zabieg chirurgiczny. Żółtawy odcień może być również oznaką żółtaczki, która może wymagać operacji lub zastosowania silnych leków. Z tych powodów rodzice będą chcieli wiedzieć, jak bezpiecznie leczyć przebarwienia skóry u dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że większość przebarwień skóry u dzieci można leczyć w domu.

Podobne tematy