Przebarwienia skóry w ciąży – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Kobiety w ciąży mogą zauważyć ciemne plamy na skórze twarzy. Są one nazywane melasmą. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Wtedy będziesz przygotowana na zbliżający się poród. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu estetico.pl

Przyczyny

Hormony ciążowe mogą spowodować, że w drugim lub trzecim trymestrze Twoja skóra stanie się ciemniejsza, a nawet przebarwiona. Jest to znane jako melasma i jest niezwykle częstym efektem ubocznym ciąży. Na szczęście nie jest to niebezpieczny stan skóry. W większości przypadków zniknie po urodzeniu dziecka.

Jeśli zauważyłaś przebarwienia skóry podczas ciąży, ważne jest, abyś od razu udała się do lekarza. Zmiany w kolorze skóry w czasie ciąży są często spowodowane wahaniami hormonalnymi, a ekspozycja na słońce może pogłębić ich skutki. Noszenie kapelusza z daszkiem lub ubrań z długimi rękawami może ochronić Twoją skórę i zapobiec uszkodzeniom słonecznym. Niektórzy eksperci twierdzą, że niektóre kobiety mają niedobór kwasu foliowego, co może mieć wpływ na wygląd przebarwień skóry. Kwas foliowy można uzyskać z suplementu prenatalnego lub z diety.

Ciąża może również powodować pojawienie się ciemnych śladów na skórze. Hiperpigmentacja jest najczęstszym rodzajem przebarwień skóry w ciąży i występuje u dziewięćdziesięciu procent kobiet w ciąży. Ciemne plamy mogą pojawiać się w łatach lub wzorach na skórze. Najczęstszymi miejscami występowania tej przypadłości są sutki, okolice pępka i narządy płciowe. Podczas gdy pigmentacja zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka, niektóre obszary nigdy nie wracają do swojego pierwotnego koloru.

Pierwszym powodem, dla którego kobiety w ciąży doświadczają przebarwień skóry są hormony. Hormony uwalniane w czasie ciąży zwiększają produkcję melaniny, co powoduje powstawanie ciemnych plam na skórze. Na pigment w skórze mogą mieć również wpływ niektóre produkty do pielęgnacji skóry, a nawet genetyka. U niektórych kobiet melasma pojawia się w czasie ciąży. Dermatolog może pomóc w leczeniu.

Zabiegi

Ciąża to czas wielu zmian w organizmie i wiele kobiet martwi się widocznymi zmianami na swojej skórze. Na szczęście dermatolodzy są dobrze zorientowani w problemach z pigmentacją w ciąży i oferują plany leczenia dostosowane do konkretnych potrzeb. Poziom hormonów, krążenie krwi i inne czynniki mogą mieć wpływ na wygląd skóry kobiet w ciąży.

Ciąża może również powodować pojawienie się melasmy, przebarwienia skóry przypominającego piegi. Najczęściej melasma pojawia się na policzkach, ale może wystąpić w każdym miejscu na ciele. Choć melasma nie jest niebezpieczna, może zmienić wygląd kobiety. Może być wywołana przez hormony ciążowe: progesteron i estrogen. Hormony te powodują, że melanocyty produkują więcej pigmentu, co z kolei prowadzi do przebarwień skóry.

Przebarwienia skóry w czasie ciąży są powszechne i często są wynikiem zwiększonego poziomu hormonów. Powoduje to rozciąganie skóry, co powoduje, że melanocyty wytwarzają nadmiar melaniny. Ta pigmentacja może rozpocząć się w dowolnym momencie ciąży, ale najczęściej jest widoczna w drugim lub trzecim trymestrze. Nasilenie melasmy zależy od koloru skóry i pory roku, dlatego ważne jest, aby omówić ten stan z lekarzem i przedyskutować opcje leczenia.

Najlepszymi metodami leczenia melasmy są miejscowe kremy, które zawierają hydrochinon lub fenolowy środek hipopigmentacyjny. W niektórych przypadkach melasma może zniknąć samoistnie. Pomocne może być również stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i unikanie ekspozycji na słońce. W niektórych przypadkach terapia hormonalna może nawet wyeliminować problem.

Istnieją również zabiegi na melasmę, które są bezpieczne do stosowania podczas ciąży. Produkty te mogą stopniowo i skutecznie zanikać plamy, ale ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia. Większość kobiet, u których w czasie ciąży wystąpi melasma, ustąpi samoistnie po porodzie. Jednak niektóre kobiety mogą wymagać dodatkowego leczenia w celu usunięcia uporczywego pigmentu, takiego jak środki miejscowe lub peelingi chemiczne.

Ciąża może również prowadzić do hiperpigmentacji, która jest częstym zjawiskiem podczas ciąży. U kobiety mogą pojawić się ciemne plamy w takich miejscach jak pachy, nos i policzki. Może również pojawić się linea nigra od okolicy łonowej do brzucha.

Hormony ciążowe powodują zmiany w pigmentacji. Wyższy poziom progesteronu i estrogenu wyzwala produkcję melaniny w skórze. Plamy te mają tendencję do bycia ciemniejszymi na brzuchu i piersiach. U niektórych kobiet plamy te pojawiają się jako blizny lub znamiona.

Melasma może wystąpić, gdy komórki barwnikowe, zwane melanocytami, stają się nadmiernie aktywne. Ciąża pobudza te komórki do produkcji większej ilości melaniny. Plamy te mogą ciemnieć podczas ciąży, ale zanikają po urodzeniu dziecka. Ważne jest również, aby ograniczyć ekspozycję na słońce podczas ciąży.

Symptomy

Ciąża to czas, kiedy Twoje ciało przechodzi ogromne zmiany. Chociaż większość z tych zmian jest nieszkodliwa, możesz zauważyć plamy i przebarwienia na swojej skórze. Jeśli zauważysz te zmiany, ważne jest, aby udać się do lekarza w celu uzyskania właściwej diagnozy i leczenia. Lekarz może wykluczyć wszelkie poważne schorzenia.

Przebarwienia skóry w czasie ciąży mogą wystąpić z różnych powodów, w tym z powodu wahań hormonalnych. Mogą być również spowodowane ekspozycją na słońce, które może sprawić, że te ślady będą bardziej widoczne. Aby temu zapobiec, noś kapelusz z daszkiem i długie rękawy, gdy jesteś na zewnątrz. W niektórych przypadkach przebarwienia skóry mogą być oznaką niedoboru kwasu foliowego, co można leczyć, przyjmując suplementy prenatalne lub zmieniając dietę.

Podczas ciąży u wielu kobiet pojawiają się ciemne plamy na twarzy. Plamy te są spowodowane wzrostem melanocytów, które produkują melaninę. U niektórych kobiet pojawia się również melasma, która powoduje ciemniejsze plamy na skórze. Stan ten dotyka zwykle kobiety o ciemniejszej karnacji i może utrzymywać się przez lata.

Na szczęście melasma może być leczona i nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Niektórym kobietom udało się znaleźć ulgę dzięki zastosowaniu domowych sposobów i recepty lekarskiej. Kobiety w ciąży powinny stosować filtry przeciwsłoneczne, aby chronić swoją skórę przed promieniowaniem UV. Powinny również upewnić się, że otrzymują wystarczającą ilość kwasu foliowego i folianów.

Kobiety, które mają ciemniejszą skórę mogą doświadczyć hiperpigmentacji podczas ciąży. Hiperpigmentacja jest normalną częścią ciąży i dotyczy około 90% kobiet. Może dotyczyć każdej części ciała, ale najbardziej widoczna jest na twarzy i w miejscach narażonych na tarcie i światło słoneczne. Chociaż zazwyczaj ustępuje po porodzie, niektóre obszary mogą nigdy nie wrócić do poziomu sprzed ciąży.

W rzadkich przypadkach przebarwienia skóry związane z ciążą mogą być oznaką poważniejszych chorób. W większości przypadków nie szkodzi to matce ani dziecku, ale niektóre kobiety mogą być zmuszone do wizyty u lekarza w celu dalszej oceny. U niektórych kobiet może wystąpić ciężka forma świądu, zwłaszcza na dłoniach lub podeszwach stóp.

Inną formą przebarwienia skóry, która może wystąpić podczas ciąży, jest melasma. Choć nie jest ona groźna, może stanowić nieestetyczny problem kosmetyczny. Kobiety, które są genetycznie predysponowane do melazmy, mogą być narażone na zwiększone ryzyko jej rozwoju. Na szczęście melasma może być leczona przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji.

Znaczniki skórne to małe, luźne narośla skórne, które zwykle rozwijają się na ramionach i piersiach. Mogą one być niewygodne lub nawet bolesne, ale na szczęście można je usunąć po ciąży. Zmiany skórne związane z ciążą są ważne, aby je zauważyć i zrozumieć. Mogą one być oznaką, że ciąża nie przebiega zgodnie z planem.

Kobiety w ciąży powinny unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować filtry przeciwsłoneczne. Jeśli melasma jest obecna, leczenie może pomóc w stopniowym zaniku plam. Istnieją jednak efekty uboczne leczenia melasmy, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem nowego leczenia porozmawiać z lekarzem.

Podobne tematy