Jak dbać o ranę po laserowym usunięciu żylaków

Po laserowym usunięciu żylaków, rana będzie musiała być starannie pielęgnowana. Może być bardzo delikatna i podatna na zasinienie. Ważne jest, aby nosić pończochy uciskowe, aby zmniejszyć dyskomfort i zapobiec zakrzepom krwi. Zazwyczaj już następnego dnia można wrócić do normalnych zajęć. Po zabiegu nie należy jednak pływać ani podnosić ciężarów – cytat ten jest rezultatem analiz redakcji serwisu polskadiy.pl.

Procedury

Po laserowym usunięciu żylaków należy przestrzegać kilku ważnych instrukcji dotyczących gojenia się rany. Po pierwsze, należy unikać uciążliwych czynności przez kilka dni po zabiegu. Należy wziąć antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Chociaż te infekcje są rzadkie, nadal są możliwe.

Laserowe usuwanie żylaków jest mniej inwazyjne niż usuwanie żył, ale mimo to proces ten może być bolesny. Aby uniknąć dyskomfortu, należy wcześniej zażyć środki przeciwbólowe. Twój lekarz prawdopodobnie da ci kilka. Ból po zabiegu nie jest tak silny, jak ból odczuwany po zabiegu usunięcia pajączków.

Będziesz również zobowiązany do noszenia pończoch uciskowych przez trzy dni po zabiegu. Zminimalizuje to zasinienie i ryzyko powstania skrzepów krwi. Po tym czasie może Pan/Pani wrócić do normalnej aktywności. Należy jednak unikać długotrwałego siedzenia lub długich podróży samochodem. Tak długo, jak nie tworzą się skrzepy krwi, będzie dobrze.

Blizny

Jeśli martwisz się o blizny po laserowym usunięciu żylaków, nie jesteś sam. Schorzenie to dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dawne możliwości leczenia żylaków obejmowały procedury chirurgiczne, które często wymagały długiego okresu rekonwalescencji i pozostawiały znaczne blizny. Dziś jednak istnieją niechirurgiczne zabiegi, które mogą wyeliminować żylaki bez pozostawiania widocznych blizn.

Leczenie laserowe polega na wykorzystaniu bardzo skoncentrowanej wiązki światła zwanej laserem do zniszczenia żylaka. Ciepło lasera uszkadza żyłę i powoduje jej zamknięcie i utratę dopływu krwi. Pozostawia także niewielkie lub żadne blizny. Leczenie laserowe jest skuteczne w przypadku mniejszych żył, takich jak pająki, natomiast większe żylaki wymagają bardziej inwazyjnej procedury znanej jako skleroterapia.

Koszt

Koszt laserowego usuwania żylaków zależy od wielu czynników. Ubezpieczenie niektórych pacjentów może pokryć część lub całość leczenia. Może jednak wystąpić współpłacenie, udział własny lub inne wydatki zewnętrzne. Rodzaj procedury i częstotliwość leczenia określają, ile pacjent zapłaci z własnej kieszeni. Aby ustalić, czy pacjent kwalifikuje się do objęcia ubezpieczeniem, należy skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o przysługujące mu świadczenia.

Większość ubezpieczycieli pokrywa koszty wstępnej konsultacji, choć różnią się one w zależności od lekarza i planu ubezpieczeniowego. Ponadto, niektóre plany mogą wymagać skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Podczas konsultacji, lekarz zajmujący się żyłami ocenia Pana/Pani stan i może zrobić zdjęcia nóg. Następnie wysyła te informacje do ubezpieczyciela w celu uzyskania uprzedniej zgody. Dyrektor medyczny firmy ubezpieczeniowej zapozna się z notatkami lekarza i określi, czy leczenie jest konieczne z medycznego punktu widzenia.

Badania przedoperacyjne

Przed poddaniem się laserowemu usuwaniu żylaków, pacjent musi przejść kilka badań przedoperacyjnych, aby określić, czy jest dobrym kandydatem. Badania te obejmują badania krwi i USG. Badania te są bezpieczne i nie wymagają użycia promieniowania ani wstrzykiwania substancji chemicznych. Pomagają one również lekarzowi wykluczyć wszelkie podstawowe zaburzenia, które mogą mieć wpływ na żyły.

Zabieg będzie wymagał znieczulenia ogólnego lub rdzeniowego. Znieczulenie ogólne usypia, natomiast znieczulenie rdzeniowe odrętwia dolną część ciała. Jeśli jesteś nerwowy o procedurze, otrzymasz leki przeciwlękowe, aby zmniejszyć swój niepokój. Procedura chirurgiczna trwa zazwyczaj sześćdziesiąt do dziewięćdziesięciu minut, aby zakończyć. Jednakże, jeśli żyły są duże lub zbyt trudne do usunięcia, może to potrwać dłużej.

Czas powrotu do zdrowia

Laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczną procedurą z minimalnym czasem przestoju. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy i innych normalnych czynności w ciągu kilku dni. Jednak pełne wyzdrowienie trwa zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni. W tym czasie pacjenci muszą nosić pończochy uciskowe i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Po zabiegu powinni unikać dłuższych okresów siedzenia lub ćwiczeń, aby uniknąć obrzęku lub zasinienia.

Zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Przez pierwsze kilka dni należy nosić bandaże uciskowe. Po zdjęciu bandaży można wrócić do domu i wrócić do pracy lub domu. Przez kilka dni na nodze mogą pojawić się siniaki, ale powinny one zniknąć w ciągu dwóch tygodni. Po zabiegu powinieneś być również w stanie chodzić.

Podobne tematy