
Zastosowanie peptydów w kosmetykach zapewnia skuteczne działanie przeciwstarzeniowe oraz pozwala ujędrnić i zregenerować skórę. Czym są peptydy, w jakich kosmetykach je znajdziemy i jakie korzyści dają naszej skórze?
Peptydy to organiczne związki chemiczne pozyskiwane z roślin lub syntetycznie. Związki mają kierunkowe działanie i w zależności od rodzaju mogą niwelować zmarszczki, ujędrniać skórę lub rozjaśniać powstałe przebarwienia. Jakie jest zastosowanie peptydów w kosmetykach i co warto o nich wiedzieć?
Peptydy – co to jest?
Analizując skład kosmetyków lub czytając na temat produktów, z pewnością spotkałaś się nieraz z nazwą peptydy. Co kryje się pod tą nazwą? Peptydy to organiczne związki chemiczne pochodzenia organicznego lub syntetycznego. Powstają poprzez łączenie się aminokwasów w łańcuchy za pomocą wiązania peptydowego. Oznacza to obecność co najmniej dwóch aminokwasów w wiązaniu, ich liczba może wynosić maksymalnie 100. Obecne w peptydach aminokwasy stanowią podstawowy składnik budulcowy skóry i wspomagają procesy wiązania wody, produkcji kolagenu, regeneracji oraz odpowiedniego nawilżenia naskórka. Zastosowanie peptydów w kosmetykach do codziennej pielęgnacji jak krem czy serum nawilżające pozwala utrzymać prawidłową kondycję i wygląd skóry.
Jakie peptydy znajdują się w kosmetykach?
Przy produkcji kosmetyków wykorzystuje się głównie związki organiczne pozyskiwane z roślin lub syntetycznie (w procesach biotechnologicznych). Mają one działanie podobne do naturalnych peptydów wytwarzanych przez organizm. Peptydy biomimetyczne naśladują obecnej w skórze substancje i ich sposób oddziaływania na komórki docelowe. Takie działanie sprawia, że świetnie sprawdzają się w terapii przeciwstarzeniowej, zwiększając produkcję kolagenu i elastyny, zwiększając wiązania wody w skórze właściwej oraz powodując redukcję zmarszczek i rozjaśnienie przebarwień.
Dlaczego warto stosować kosmetyki z peptydami?
Peptydy cechują się bardzo dużą skutecznością. Niewielkie rozmiary sprawiają, że są w stanie łatwo pokonać barierę skórną i dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Związki wykazują także dużą aktywność biologiczną, dzięki czemu efekty ich stosowania są widoczne na skórze niemal od razu.
W kosmetologii i medycynie estetycznej stosuje się około 300 peptydów biomimetycznych, które dzielone są na trzy grupy:
- peptydy sygnałowe – inicjują procesy wewnątrzkomórkowe;
- transportery substancji aktywnych – transportują w głąb skóry inne składniki aktywne obecne w kosmetykach;
- inhibitory neuroprzekaźników – wygładzają skórę i zmniejszają zmarszczki.
Zastosowanie peptydów w kosmetykach – jakie efekty?
Peptydy to związki, które działają kierunkowo. Oznacza to, że poszczególne związki znajdują zastosowanie w kosmetykach o określonym działaniu. W kosmetologii najczęstsze jest zastosowanie peptydów w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Wśród licznych efektów można wymienić wygładzenie i ujędrnienie skóry, ujednolicenie koloru cery, poprawę owalu twarzy, redukcję zmarszczek oraz nawilżenie suchej i odwodnionej skóry.
Intensywność i kierunek działania peptydów zależy od typu kosmetyków. Są to najczęściej preparaty przeznaczone dla skóry dojrzałej, odwodnionej lub zniszczonej. Regularne stosowanie kosmetyków z peptydami pozwala przywrócić gęstość, jędrność i odpowiednie nawilżenie skóry, a także przeciwdziała efektom starzenia.
Zastosowanie peptydów w kosmetykach – w trosce o piękną skórę
Zastosowanie peptydów w kosmetykach to podstawa nowoczesnej kosmetologii. Związki wykorzystywane są najczęściej w preparatach przeznaczonych do cery dojrzałej. Ich duża aktywność biologiczna pozwala szybko uzyskać widoczne efekty i zadbać o piękną i jędrną skórę.
Podobne tematy