Żylaki na jądrach

Jądra otrzymują natlenioną krew przez tętnicę, a następnie wypływają przez sieć małych żył. Żyły te zapobiegają cofaniu się krwi do jąder. Jednakże, gdy dochodzi do przepływu wstecznego, ciśnienie wsteczne powoduje, że małe żyły rozciągają się i stają się żylakami.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z klinikaurodywarszawa.pl

Rozpoznawanie żylaków na jądrach

Żylaki na jądrach są często spowodowane nieprawidłowym przepływem krwi. Ważne jest, aby zrozumieć, co je powoduje i jakie leczenie jest dostępne. Większość przypadków tego stanu jest nieszkodliwa i nie wymaga pomocy medycznej. Jeśli jednak zauważysz u siebie żylaki na jądrach, powinieneś poddać je kontroli lekarskiej.

Żylaki są często opuchnięte i powodują silny ból. Gdy rosną wystarczająco duże, mogą powodować kurczenie się jądra. Można je rozpoznać poprzez badanie fizykalne i testy diagnostyczne. Najczęściej występują na lewym jądrze. Aby je zdiagnozować, lekarze mogą wykonać nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne z użyciem barwnika, który uwydatnia nieprawidłowe naczynia krwionośne.

Inną opcją leczenia jest zabieg znany jako laparoskopia. Podczas tej procedury lekarz używa drobnych instrumentów do zbadania dotkniętego obszaru. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Czasami lekarz może zaproponować niechirurgiczną procedurę zwaną embolizacją przezskórną. W tym zabiegu radiolog wprowadza cienką rurkę do żyły na nodze lub szyi, aby namierzyć dotknięty nią obszar. Gdy radiolog zlokalizuje żyłę, lekarz uwolni balon lub cewkę, aby ją zablokować.

Zabiegi

Zabiegi na żylaki jąder są dostępne w postaci operacji i procedur niechirurgicznych. W niektórych przypadkach leczenie nie jest konieczne. Stan ten może wystąpić z powodu słabego funkcjonowania zaworów żyły moszny. To powoduje, że krew gromadzi się i powiększa. Stan ten wpływa również na wielkość jąder. Leczenie niechirurgiczne może obejmować wsparcie moszny i stosowanie ibuprofenu. Leczenie chirurgiczne może być wymagane, jeśli jądra są duże, a żyły powodują ból.

Procedury chirurgiczne dotyczące żylaków na jądrach obejmują warkocelektomię. Zabieg ten jest niewielką operacją wykonywaną przez urologa, który specjalizuje się w problemach z układem moczowym. Twój lekarz omówi wszystkie opcje z tobą przed wykonaniem procedury. Następnie, lekarz zwiąże dotkniętą żyłę i przekieruje przepływ krwi do zdrowej żyły. Ten typ procedury jest skuteczny w usuwaniu dotkniętej żyły, ale procedura może być inwazyjna i pozostawić cię z bólem i siniakami.

Inną opcją leczenia varicocele na jądrach jest embolizacja kierowana przez cewnik. Procedura ta jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Mały cewnik jest wprowadzany do żyły w pobliżu biodra lub szyi. Wykonuje się małe zdjęcie rentgenowskie, aby potwierdzić umieszczenie cewnika. Następnie przez cewnik wprowadzana jest maleńka cewka wykonana z platyny lub stali nierdzewnej, która blokuje problematyczną żyłę. Zabieg ten pomaga zmniejszyć rozmiar varicocele, jednocześnie umożliwiając przepływ krwi przez normalne ścieżki. Procedura trwa zazwyczaj około dwóch godzin.

Symptomy

Żylaki na jądrach są powszechne i mogą być bardzo niewygodne. Te duże, rozszerzone żyły znajdują się zwykle po lewej stronie jąder. Nie są one poważnym schorzeniem, ale mogą powodować u mężczyzny problemy z płodnością. Na szczęście można je leczyć chirurgicznie.

Aby postawić diagnozę, lekarz obejrzy Twoje jądra. To pozwoli mu lub jej potwierdzić, czy masz żylaki. W niektórych przypadkach lekarz może również chcieć wykonać dalsze testy diagnostyczne. Obejmują one rezonans magnetyczny żył jądra w miejscu ich powstania oraz USG moszny.

Lekarz może zalecić operację varicocele, aby naprawić problem. Jest to zabieg ambulatoryjny wykonywany przez urologa, który specjalizuje się w problemach z układem moczowym. Lekarz omówi z Panem/Panią różne możliwości. Zabieg polega na podwiązaniu dotkniętej żyły i przekierowaniu przepływu krwi do innych, prawidłowych żył.

Diagnoza

Żylaki na jądrach mogą być bolesnym stanem. Mogą się one rozwijać z wielu powodów, w tym z powodu wadliwych zaworów w żyłach. Te wadliwe zawory uniemożliwiają przepływ krwi do jąder, powodując rozszerzanie się żył i gromadzenie krwi. Może to uszkodzić ten narząd, uniemożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie.

Objawy żylaków obejmują ból, zanik jąder, a nawet problemy z płodnością. Żyły w jądrach są jednokierunkowymi zaworami, które umożliwiają przepływ krwi z jąder z powrotem do serca, ale mogą nie funkcjonować prawidłowo. To powoduje, że krew gromadzi się w basenie i powoduje ból. Leczenie żylaków jest zazwyczaj operacja. Alternatywnie, nowszy sposób leczenia jest znany jako embolizacja. Zabieg ten jest równie skuteczny i wymaga krótszego czasu rekonwalescencji. Pacjenci powinni jednak zasięgnąć drugiej opinii lekarza przed zdecydowaniem się na ten zabieg.

Badanie fizyczne może pomóc lekarzowi w zdiagnozowaniu varicocele. Lekarz może wyczuć jądra i sprawdzić, czy nie ma w nich nieprawidłowych grudek lub zgrubień. Jeśli wokół jąder gromadzi się krew, lekarz może zlecić wykonanie USG moszny w celu wykrycia żył.

Podobne tematy